*/ ?>
Bild från riksdagens andrakammare. Smers ordförande talar och visar en karta över länder som infört dödshjälp.

Smer medverkade i riksdagsseminarium om dödshjälp

Smers ordförande Sven-Eric Söder var en av talarna på ett seminarium i riksdagen om dödshjälp som anordnades den 2 april. Han berättade om de senaste årens utveckling på området, där allt fler länder inför dödshjälp i någon form. Han beskrev likheter och skillnader mellan de olika modellerna och vilka etiska vägval som ett land som vill införa dödshjälp ställs inför.

Seminariet var anordnat av Centerpartiets och Moderaternas riksdagsgrupper. Hela seminariet planeras att sändas på SVT Forum.

Mer om den internationella utvecklingen på dödshjälpsområdet går att läsa i Smers rapport Dödshjälp. En internationell utblick (Smer 2024:4).